Природен феномен Каменни гъби
Често природата извайва фигури, които ни карат да осъзнаваме нейната красота в пълното й величие. Причудливите форми сред ландшафта на родината предизвикват както вдъхновение, така и страхопочитание. Един такъв природен феномен са скалните образувания Каменни гъби. Намират се в средата на пътя между Хасково и Кърджали. Формирали са се в продължение на милиони години, посредством действието на водата, слънцето и вятъра. Високи са 2,5 метра и са придобили формата на гъби. Имат различно оцветяване – пънчетата им са розови, а гуглите – зеленикави. Това се дължи на различния минерален състав на скалните образувания.
Легенда за каменни гъби
Както при повечето природни забележителности в района на Родопите, така и този е свързан с мистична легенда. Според преданието по тези земи е живял въглищаря Радуил. Той е имал четири дъщери, които били изключително красиви и в същото време много пъргави и работливи. Те често ходили за вода на чешмата, тъй като тя бил недостатъчно и трудно се намирала.
Един ден, когато излезли от крепостта, те били погнати от турски разбойници. Девойките успели да изплашат конете им и един от тях паднал на земята. В схватката, най-голямата сестра успяла да го прободе. Сестрите хукнали да бягат, но били настигнати от приятеля на убития. Когато ги приближил, замахнал с ятагана си и отсякъл главата на най-голямата сестра. Но преди да докосне земята, се случило чудо. Тя се превърнала в каменна гъба. Същата участ сполетяла и останалите две сестри. В момента, обаче, когато посегнал да убие и най-малката девойка, главата й паднала сама и се превърнала в камък. Ужасен бил турчинът, скочил от коня и тръгнал да бяга, но мигом се вкаменил и се превърнал в черна скала. Тя може да се види и до ден днешен. Хората, от близките села, я наричат самотната скала.
Лечебни свойства на каменните гъби
Интересни лечебни свойства имат минералите, които се съдържат в състава на скалите. Такъв минерал е клиноптилолитът, известен още като зеолит. На него се дължи розово-червеникавият цвят на пънчетата на гъбите. За него се смята, че ако се постави във вода, премахва всички вредни за човека вещества. Освен това, е възприето, че лекува депресивни състояния, нормализира кръвното, премахва безсъние. Местните хора вярват, че ако минералът се потопи във вода и се остави да престои една нощ, водата се превръща в целебна или лековита. Наричат я “жива” вода, която дава на хората дълголетие и здраве. Недалеч от този природен феномен, се намира местността Перперикон, която трябва непременно да посетите. Заслужава си. 🙂