Великден
През 2024 година един от най-светлите християнски празници – Великден, празнуваме на 5 май, както винаги в неделя. С възкръсването на Божия син се възражда и вярата ни за един по-добър и по-мирен свят. Божият син Исус Христос, възкръсва на третия ден след като е бил разпънат на кръста и погребан. Жените, които са посетили гробницата откриват, че тя е празна, а Христос се явява на Мария Магдалена и апостолите.
Традиционно празнуване на Великден в България
На Великден се поздравяваме с Христос Воскресе и в отговор получаваме Воистина воскресе! Традицията повелява на този ден да се ядат яйца и козунаци. Третият елемент от великденската трапеза е агнето. Яйцата се боядисват на Велики четвъртък или на Страстната събота преди Великден. Яйцето е символ на прераждането през пролетта. Първото яйце се боядисва в червено от най-възрастната жена в къщата. С него тя натрива бузките на децата и на момите и девойките в семйството и отправя благословия с думите: Да си бял/а и червен/а като червеното яйце. Прави се здраве и за предпазване от уроки и магии.
Легенди за великденското яйце
Една от легендите свързана с тази традиция гласи, че докато е бил вързан на кръста, Исус е замерян с яйца. Когато са докосвали тялото му са се обагрели в червено от кръвта му. Според друга легенда, се срещат две жени, едната от които носи кошница с яйца. Тя казва на втората: Знаеш ли, че Исус е възкръснал. Другата жена не повярвала. За да я убеди, първата жена рекла: Нека, ако е вярно яйцата да станат червени. Така и станало. Трета легенда разказва, че Дева Мария се опитала да подкупи палачите на Исус. Те били непреклонни, тя се разплакала и една сълза паднала върху яйцата и ги обагрила в чудни цветове. На самия празник, според традицията, семейството се събира на празничната трапеза и се сборва с боядисаните яйца. Яйцето на този, който счупи всички останали яйца, се нарича борак.
С какво агнешкото е един от важните компоненти на великденската трапеза? Исус е представян като агнец и агнето е свързано с неговата смърт, защото е жертвано в деня на неговото Възкресение. Затова той е невинен и безгрешен и пречиства греховете на човечеството. Легендата разказва, че дори на кръста не са му счупили коленете, за да го запазят като цял агнец. Агнешко може да се хапне на първия ден от Великден, след 40-дневните пости. Великден се празнува седмица след други два обичани християнски празника – Лазаровден и Цветница. Предшества другият голям пролетен празник – Гергьовден.
Pingback:Еньовден | един от чудотворните празници в българския календар