Богиня Бендида
Тракийската Богиня Бендида е едно от най-важните божества на траките. Счита се за великата богиня-майка. Тя е покровителка на плодовитостта, брака и съвместния живот. Тя е най-яркият символ на женското начало и най-почитаното женско божество, както в образа на девицата, така и в образа на майката. Като богиня на природата е тясно свързана с древногръцката богиня на лова Артемида и римската богиня Диана.
Бендида е една от персонификациите на Великата богиня-майка при траките, заедно със Заринтия, Котито и Хипта. Нейният образ е изключително важен за траките. Свързва се с техните древни представи за сътворението на света и в частност с мистичното учение, наречено тракийски орфизъм. Великата богиня – майка е самият Космос. Тя зачева от сама себе си, а синът й е Слънце през деня и Огън през нощта.
Бендида – символ на човешкото и божественото
Името й се превежда като лъчезарна, бяла, като сияеща жена. Най-близкoтo значение на името й се асоциира с глагола “свързвам, съчетавам”. Пазителка е на духовната връзка между човешкото и божествено начало. В същото време Бендида е и лунно божество. Изобразявана е с лунен сърп в косите. Вярва се, че богинята има способността да обезсмъртява чрез клонката, с която е изобразявана върху скалните релефи.
За култ към Бендида споменават Платон и Ксенофонт. Херодот говори за Великата богиня на траките като за богиня на плодородието. Култът към богинята е най-популярен в Югозападна Тракия, храмът й е посочен по долното течение на река Хеброс(дн. Марица), близо до Филипополис(дн. Пловдив). В този храм се намира златна статуя на богинята. Тя носи две копия в ръцете си.
Във фолклорно отношение най-близки до Бендида са самодивите. Те също като нея яздят и са божества на дивата природа. В Елада, Бендида бива въплътена в образите на Афродита, Артемида, Персефона. Докато у римляните е Кибела и Селена. Великата богиня-майка, Върховният бог и Тракийският конник са трите най-важни тракийски божества. Бендида остава най-популярната и най-тачена от хората, любители на тракийската история и митология.