Тракийският бог Дионис
В религиозните вярвания на траките присъства почитането към боговете Дионис, Диана(Артемида), Арес. В тази статия ще се спрем на култа към тракийският бог Дионис. Бог Дионис е наистина многопластов образ. Известен е с различни имена. Така например във Фригия е известен под името Сабазий. Той е бог на плодородието, растителността и лечението. Представят го като брадат мъж с островърха шапка. Атрибутите му са жезъл, лозова клонка и винена чаша. Според преданието е живял в планината Родопи.
През месец февруари от древни времени, българите спазваме традицията, свързана с отглеждането на лозя и направата на вино. Тази традиция отбелязваме като празник на виното. Почитаме я под името на християнският светец св.Трифон или Трифон Зарезан, както се нарича според народните вярвания. Тази традиция е неизменна част от древното културно наследство по българските земи. Празникът по зарязването на лозята, е свързан с почитането на бог Дионис. Той е познат още като Дионисий, Дионисос, Бакхус и е известен като богът на виното и веселието. От древността до днес са запазени многобройни релефи, песни, химни на бод Дионис и неговата свита – жени вакханки, лъвове, живи лози, символизиращи веселият му характер, но и безумният му нрав, породен от опиянението му от виното.

Легендата за бог Дионис
Според една от легендите Дионис е роден в планината Ниса. Според Омировите песни в чест на Дионис, тази планина се намира в древна Финикия(днешен Ливан) или Египет. Други изследователи твърдят, че тази планина се намирала на остров Крит. Достъпната информация за бог Дионис обаче , ни дава основание да предположим, че тази планина се намира в сърцето на Балканите, а именно в плодородна Тракия.
Младият Дионис е бил отгледан от нимфите, а по-късно за него се е грижел сатира Силен, любител на виното и забавленията. Така още от ранно детство пияните сатири били постоянни негови спътници. Освен сатирите, негови неизменни спътнички били и т.н. вакханки – жени, които танцуват и пеят, изпадащи в състояние на екстаз и опиянение. Буйстването се нарича вакханство ( оттам идва и думата вакханалия – освободена, разюздана сексуална сцена).
Орфей е един от най-популярните древни герои, роден в земите на древна Тракия. Връзката между Орфей и Дионис е, че бог Дионис превръща в дървета менадите, разкъсали изкусния певец. Друга свързаност между тях е, че орфическите тайни празненства се провеждали под формата на вакханалии в чест на бога на виното и веселието Дионис.