Георги Бенковски
Георги Бенковски( с рождено име Гавраил Хлътев) е виден български революционер и една от основните фигури по организацията и подготовката на Априлското въстание.
Роден е в бедно семейство. Баща му умира, когато е едва 5 годишен. Майку му отдава всичките си грижи за възпитанието и образованието на сина си. Поради липса на финансови средства, не успява да продължи образованието си и започва да изучава абаджийството. За кратък период от време успява да се превърне в изкусен занаятчия и да натрупа доста пари, които обаче бързо успява да похарчи. Оказва се обаче парите не му носят удовлетворение, защото в главата му се загнездява идеята за национална свобода, на която посвещава живота си.
Прекръстване на Георги Бенковски
Повратният момент в живота му е срещата му със Стоян Заимов в Букурещ. Вероятно още преди това в съзнанието му са се зародили освободителните идеи. Срещата им е в Букурещ е през 1875 година. Група, начело със Стоян Заимов е натоварена със специалната задача да подпали Цариград и да предизвика вниманието на Великите сили. Този план е осуетен, заради малкото средства, с които разполага групата. Налага се завръщането му в Румъния и някъде по това време Гаврил Хлътев става Георги Бенковски. На членовете на групата са издадени нови паспорти. Хлътев е снабден с паспорта на полския инженер Антон Бенковски, а за малко име избира името Георги( по неизвестни причини) и така да края на живота си вече е Георги Бенковски.
Априлско въстание

Гюргевският революционен комитет прави подготовката за Априлското въстание и Бенковски активно участва в обсъжданията. В тези обсъждания ярко изпъкват неговите лидерски и организационни способности. Според решенията на комитета, страната е разделена 4 окръга. Един от тях е Пловдивският( впоследствие обаче поради опасения от разкрития, центърът е изместен в Панагюрище). В него главен апостол е Панайот Волов, а Бенковски е негов помощник. Впоследствие на общото събрание на Панагюрски окръг на 14 април, Панайот Волов му отстъпва лидерското място. Основната причина е, че Бенковски се откроява като виден организатор, който успява да събере много четници под знамената. Те дават най-силен отпор на турците по време на Априлското въстание.

Самото въстание избухва преждевременно на 20ти април. Началото е белязано е съседна Копривщица. След получаването на прословутото кърваво писмо на Тодор Каблешков, Бенковски сформира своята прочута хвърковата чета и вдига на бунт всички села в околността. Скоро обаче въстанието е кърваво потушено от редовната турска войска. Четата е разпусната и Бенковски с още около 70 свои другари се отправят в Тетевенския Балкан. Подобно на Апостолът, Бенковски също е предаден от българин. Намира смъртта си от вражески куршум на мостчето на река Костина.
България губи един от най-великите свои синове. Остава в историята със своята енергичност, решителност и отдаденост на идеала за свобода. Човек на действието, непоколебим и безстрашен. Негови са и думите: “Моята цел вече е постигната. Отворих люта рана във сърцето на тирана, която никога няма да заздравее”. Поклон пред героите на майка България.