Баба Марта

На 1 март празнуваме идването на пролетта с Баба Марта и си подаряваме мартеници с пожелания за здраве и щастие с думите : „Честита Баба Марта“. На този ден ритуалът е символичен и всеки окичва с мартеници най-близките си хора, деца, родители, приятели. Същевременно наред с жеста, пожелава с усмивка едно ново, по-добро начало. Новото начало е свързано и със събуждането на природата от зимния й сън и пробуждането й за нов живот.

Навсякъде по света хората посрещат пролетта с много радост и настроение, но България е една от малкото страни, в които пролетта се посреща от столетия с празника баба Марта. В народните поверия баба Марта е стара и куца жена или млада и красива девойка, но без значение от това, олицетворява женското начало и отмятането на зимната пелерина. В българската митология се счита, че първите три месеца от годината – януари, февруари и март са с облик на човешките същества. Приема се, че януари и февруари са братя и се наричат съответно Голям и Малък Сечко. Марта или месец март е тяхната сестра, която е ту усмихната и добронамерена, ту непридвидимо лоша. Неслучайно месец март е наричан женски месец, в който подобно на женското настроение се мени и времето, буквално за часове. 🙂

мартеници

Баба Марта бързала, мартеници вързала..

Мартениците са едни от най-обичаните български символи. Te представляват усукани бяла и червена нишки. Бялото символизира здраве, щастие и късмет, а червеното – сила и дълголетие. Бялото е символ на невинност, а червеното на зачатието и плодородието.

Традицията води началото си от преди хиляди години. Произходът й е прабългарски или тракийски. Баба Марта е митичен персонаж в български фолклор, като името й е свързано с месец „март“. Старите хора са вярвали, че в природата съществува някаква “зла” сила, която се събуждала през пролетта, а мартеницата ги предпазва от нея със своята магична сила.

Обикновено мартениците се свалят, когато човек види цъфнало дърво или види първите долитащи прелетни птици – щъркели, лястовици. Връзват се на цъфналото дърво или се слагат под камък, с пожелание за здраве и късмет през цялата оставаща година.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.