Грънчарство
Занаятът грънчарство е изкусен занаят, при който се създава и оформя керамиката. Счита се за един от най-старите и древни занаяти. Съществувал е още при древните траки, които са изработвали уникални за времето си съдове. В миналото грънчарството се е пазело в тайно и се е предавало от поколение на поколение, от баща на син. Хората, които практикуват този занаят се наричат грънчари.
Основният инструмент за създаването на различните керамични изделия е грънчарското колело. Грънчарското колело е задвижвано с крак или ръка. Въртеливото движение е спомагало за изграждането на симетричната форма на изделията. В днешно време е задвижвано електрически.
Керамика – основен материал в грънчарство
Керамиката е най-често използвана за създаването на различни съдове, които са влизали в употреба за обслужването на дома и бита като купи, вази , гърнета, чинии, чаши, гювечета, делви и др. Характерно за занаята е и добавянето на различни украси и декорации.
Методите за оцветяване на съдовете са няколко и много атрактивни – рисувани, гравирани или апликация.
За постигането на рисуваните съдове са използвани различни тип бои и шарки, нанасяни с четка на съда, според района. Мотивите, които варират са геометрични, растителни и животински. Тази технология е считана за по-трудна, изисквайки повече умения от занаятчията.
Гравиране
Гравирането се реализира чрез въртеливото движение на грънчарското колело след оформянето на съда. Характерно за него е следването на линията на керамичния съд, съобразена с неговата форма. Този вид украса се нанася чрез шило и гребен, и се извършва върху грънчарското колело, докато съдът се върти. Резултатът от този процес е създаването на различни форми – спирали, дъговидни и ивици. Друг начин е цветното рисуване. При него по съдовете се изобразяват цветя, птици, животни.
Районите на Панагюрище и Копривщица са известни с многообразието на декоративната украса в грънчарското изкуство. Главни центрове за грънчарство са архитектурно-етнографски комплекс Етъра, Троян, Златоград, комплекс Генгера в Айтос и други. В сайта ни, бихте могли да прочетете за още от занаятите, съхранили ни като народ.