Изделия от стъкло
Стъклото е прозрачна преохладена силикатна стопилка с аморфна структура. В състава на стъклото влизат много от познатите ни химически елементи под формата на различни съединения. Основни материали са кварцов пясък, калциев карбонат, калцирана сода и стъклени отпадъци. Производството на изделия от стъкло включва следните основни моменти : подготовка и топене на суровите материали, преработка на стъкломасата в изделия и тяхното допълнително обработване. Подготовката и топенето на суровините зависи от състава и предназначението им. Те се натрошават, смилат, изсушават, пресяват и обогатяват чрез водно промиване. В зависимост от качеството на стъкломасата, така подготвените материали, се наричат стъкларска шихта. Тя се топи в стъкларски пещи – тиглови, ванни и електропещи.
Топенето е сложен комплекс от химични, физични и физико-механични процеси. Разделят се на следните стадии (без да е възможно да се постави рязка граница между тях) : силикатообразуване, стъклообразуване, избистряне, хомогенизиране и охлаждане. Преработването стъкломасата в готово изделие е в зависимост от вида, формата и предназначението.
Методи за получаване на изделия от стъкло
- издуване – ръчно или устно със стъкларска лула или механизирано – чрез сгъстен въздух;
- пресуване – ръчно или механизирано, при което се получават изделия с цилиндрична вътрешна повърхност, с по-дебели стени – чинии, чаши, салатиери;
- пресоиздуване – комбинация от първите два метода;
- изтегляне – използва се най-често за получаване на листово стъкло;
- валцуване – орнаментно, огнеупорно чрез прекарване на стъкломасата между валци, въртящи се в противоположни посоки;
Допълнителна обработка на стъклени изделия
Има за цел да им придаде завършен вид и да се подобрят някои от притежаваните свойства. Най-често прилганите допълнително обработки, които зависят от видя на изделието и неговото предназначение, са следните:
- шлифоване – за изглаждане на остри режещи ръбове и придаване на гладка повърхност на стъклото;
- полиране – стъклото получава огледален блясък;
- матиране – процес, обратен на полирането;
- фацетиране – чрез шлифоване и полиране се придава наклон по краищата на стъкла за огледала, бюфети и др.
- гравиране – това е украса от прости орнаменти до сложни рисунки;
- декориране – украсяване на изделията от стъкло чрез живопис.
Едно от местата в България, където бихте могли да се запознаете с процеса по изработването на изящни изделия от стъкло, е музеят за стъкло в гр.Белослав, община Варна. Там на място ще видите как майсторът изработва три ръчно духани изделия с уникална форма. В края на посещението може сами да бъдете творци като декорирате с транспарентни бои подготвени стъклени изделия. Разбира се, може да ги отнесете у дома като спомен за невероятното преживяване.