Скално катерене

В тази статия ще разгледаме друг екстремен спорт, наречен скално катерене. За много хора, катеренето по скали и скални образувания, е начин човек да изпита силата на духа си и докъде се простират физическите му възможности. Всеобщото мнение, че скалното катерене е спорт за самоубийци. Сред инструкторите на този вид екстремен спорт битува схващането, че катеренето е най-трудният начин, да стигнеш до място, където нямаш никаква работа 🙂

Всъщност катеренето е като игра. Никой не е принуден да изкачва насила скали и планини. Алпинистите, които са напълно начинаещи го правят от една страна за удоволствие, а от друга за да избягат поне малко от скучното и еднообразно ежедневие. Разбира се, професионалните катерачи са го превърнали в професия. Те, често обичат да казват, че над тях е само синьото небе. Подобно на рафтинг, скалното катерене е екстремно изживяване, което покачва адреналина до небесата.

планини

Видове скално катерене

Боулдъринг (боулдър катерене). Задължителни условия са скала( с височина до внушителните 10 м.) и катерач. Изисква най-малко допълнителна екипировка. На практика се изпълнява без инвентар по време на изкачването. Липсват въже и партньор, който да помага физически на катерача.

Соло катерене. Практически е също боулдър катерене, но на много по-голяма височина. Изпълнява се без никакви изкуствени средства на скали с различна височина. Не се препоръчва на начинаещи! Тук и най-малката грешка може да бъде фатална.

Соло катерене над водна повърхност. Това е разновидност на катерене по скални масиви, под които има дълбоки водни басейни. В този случай може да се съчетават катеренето с падането във водата и после продължително плуване, без да има опастност от сериозни наранявания и травми.

Катерене по сгради (билдинг). Както се разбира от името, това катерене се практикува по изкуствени сгради и конструкции, които разбира се са построени с друго предназначение. Тук, любителите на силните усещания, трябва да поискат специално разрешение от съответните власти за катеренето. В противен случай с приятните емоции, е много вероятно да изпитат и негативните емоции от евентуална глоба или дори арест.

Екипировка

Включва:

защитна каска – смятана за отживелица, но все пак е препоръчителен аксесоар от оборудването преди катерене. Може да предпази от сериозни наранявания на главата, причинени от падащи и отронени скални парчета.

еспадрили – това са специални обувки за скално катерене. Колкото по-плътно прилепват по крака, толкова по-лесно ще е самото катерене. По-опитните алпинисти съзнателно си купуват по-малки номера. Основната цел на еспадрилите е да имат отлично сцепление със скалите, по които се изкачват алпинистите. Универсалната еспадрила има полу-твърда подметка, която дава стабилна опора на стъпалото и го предпазва от нараняване в тесни цепнатини.

седалка – Те са два вида: обикновена седалка е такава, която има: колан за кръста, ленти около бедрата и система за прикачване към въжето. Вторият вид седалка е цялостно изпълнение – седалка + гръдната връзка. Седалката е катерачен аксесоар, който не бива да се подценява. Все пак е напълно вероятно да си “повисите” във въздуха и да се наложи да поседнете и да отпуснете мускулите си 🙂

торбичка с магнезий/магнезиев карбонбат. Целта му е да подсушава дланите, които често се потят обилно при изкачването и допира със скалите.

карабинери – с тях алпинистите се прикачват за въжето и протриващите съоръжения. Делят се на няколко вида – карабинери с муфа( за закачане на въжето към седалката), самозаключващи се карабинери и обикновени( закачване на въжето към примката).

протриващи съоръжения( за спускане и осигуряване). Има голям набор от такива съоръжения. Основната им фукнция е да осигуряват триене на въжето при преминаване през тях, като го забавят или спират при падане или спускане.

Още много допълнителна информация за екипировката, тренировките, техниките на катерене, аварийните ситуации и за безопастността, може да прочетете тук.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.