Килимарство
Един от водещите български художествени занаяти е килимарство. Възникнал е в дълбока древност, процъфтял е през Възраждането и се е запазил чак до наши дни. Българите сме наследници на високоразвита цивилизация, оставила своя отпечатък и достижения в световното културно наследство. Нашите предци са познавали тъкачния стан и са умеели до съвършенство да изработват изкусни изделия чрез занаяти като тъкачество и килимарство.
Ръчното изработване на килими е свързано с голямо майсторство, сръчност и въображение. При изработката на килимите се работи основно с овча вълна. Използват се различни видове бои за оцветяване. Килимът се тъче на отвесен стан, като съществува голямо разнообразие в шарките – от прости геометрични фигури до сложни изображения на растения и животни. Орнаментите, вплетени в килимите са обусловени от естествените бит, традиции и обичаи на българите. Няма да сгрешим, ако кажем, че направата на килими е свързана с естествения стремеж на човека да достигне до душевен мир и хармония с природата.
В течение на вековете, килимарството се е развило за задоволяване на семейни нужди и потребности. Тъкаческите знания и умения са предавани от поколение на поколение, разбира се предимно в семейната среда и бит. По онова време във всеки един килим излязъл изпод ръцете на сръчна тъкачка, са вплетени нейните емоции и настроения. Нейните фантазия и умения, са допринесли за издигането на килимарството до занаят с висока художествена стойност. Значителен брой материали от епохата на Възраждането са се запазили и се съхраняват в музеи, църкви, манастири и частни домове. Бихте могли да прочетете и за други български занаяти, които са се съхранили през вековете като грънчарство.
Производство на килими в Чипровци
Най-ранните сведения за производство на килими в Чипровци са от началото на XVII век. Първите килими са наречени бакамски и в основният мотив при тях е триъгълника. Бакамът е вид южно дърво, от което се добива червена и черна боя. Декоративният период на чипровските килими обхваща периода от XIX век до Освобождението. Промените и процесите на разпад в Турската империя се отразили благоприятно на килимарството. От периода на Освобождението до 80-те години на XX век, се налага т.н. орнаментален период в изработката на чипровските килими. При него характерно е, че вече не са на почит творческите умения на тъкачите, а водещи са изискванията на търговците на килими. Голяма е конкуренцията на чуждестранните килими. Това изисква разширяване на цветовата гама и орнаменталните мотиви. И до днес българските килими са изключително високо ценени като изделия с висока естетична стойност, вплели българщината във всяка своя нишка.