Еньовден
Българският народен празник Еньовден се празнува всяка година на 24-ти юни. На този ден православната църква чества рождението на св. Йоан Кръстител, който предсказва раждането на спасителя Иисус Христос. Този празник заема важно място в народния календар, наред с Великден и Коледа, но в същото време е със стари, езически корени. На този ден, Слънцето се прощава със света, който няма да види цяла година. Счита, се че в полунощ преди празника, небето се отвавя и стават чудеса, но и… черни магии.
Обичаи, свързани с Еньовден
Смята се, че на Еньовден различни билки и треви добиват най-голяма лечебна сила, особено преди изгрев слънце. Затова е най-добре да се берат рано сутрин от жените, които са баячки и лечителки. Поверитието гласи, че набраните билки за зимата трябва да са 77 и половина – за болестите с имена и за тази, която няма име. От набраните билки, на първо място е еньовчето, с което жените правят еньовски венец, вързан с червено конче. В някои райони на страната е възприет обичая китките да се правят според броя членове на семейството и да се кръщават поименно. Те се оставят през нощта навън. На сутринта се гадае по китките, на този, на който е именувана.
През направения от билки и треви еньовски венец, се преминава за здраве. Докато билките, които се берат на Гергьовден се берат за здравето на животните, набраните на Еньовден са за здравето на хората. С тези билки може да се гонят и зли духове. С тях се прави и бяла магия за любов и здраве.
Тъмната страна на празника
Според легендата, рано сутринта, по първи петли, вещиците и магьосниците се събличат голи и яхват метлите. Те правят пакости, минават покрай нивите и обират плодородната реколта. Това е и нощта на повелителките на гората – самодивите. Когато падне тъмата, те отиват до реката и се къпят в нея. След това извиват вълщебното самодивско хоро. Дори пленяват овчари за да им свирят, докато те танцуват. Тези магически създания се влюбват в хора. Самодивите – в момци, а змейовете – в девойки. Един поглед на ефирното създание е достатъчен да омае и плени завинаги простосмъртния. На този ден да се чувстват поздравени всички носещи имената : Енчо, Еньо, Иван, Иванка, Иванчо, Иванка, Йоан, Йоана, Йонко, Йонка, Янислав, Янчо.