Ледено хоро
Ритуалът, при който група смели мъже се хвърлят в ледените води на река Тунджа, се изпълнява навръх Богоявление. Ледено хоро, известно още като Мъжко хоро се изпълнява от незапомнени времена на 6-ти януари. На този ден православната църква чества кръщението на Исус от Йоан Кръстител в река Йордан.
Ритуалът
Мъжете, които се хвърлят за да извадят кръста споделят, че няма студ, страх или умора. Има само пречистване. Никога не се е случвало някой да се разболее след като е бил в студените ледени води. Тази традиция се предава от поколение на поколение на мъжката част в семейството. Свещеникът хвърля кръста в морето, а групата смели мъже се настройват да го извадят под музикалния съпровод на тъпани и гайди. Поверието гласи, че този, който го извади ще донесе здрав и късмет на къщата през цялата година. Здраве ще имат и всички останали участници в надпреварата.

В Калофер, всяка година мъжете нагазват във водите на Тунджа с песен от стихотворението Майце си на великият ни революционер Христо Ботев. Точно на 6-ти януари честваме годишнина от рождението на славния поет. Според ритуала всички участници се обличат в народни носии и отиват в църквата. Там местният поп ги поръсва със светена вода за здраве.
Интересен факт е, че по времето на комунизма е имало многократни опити да бъде спряно празнуването на Богоявление с мъжкото хоро. Хората били заплашвани, но напук на властта спазвали традицията си, тайно от тях. По назад в годините и по време на турското робство турците са преследвали и забранявали ритуала. За щастие със своята непоколебима вяра и саможертвена готовност за съхраняване на традициите, нашите предци са успели да запазят празника за бъдните български поколения.