Кошничарство
Занаятът кошничарство представлява направа на различни кошници за храна и кошове за риба, изплетени са и стари пчелни кошери по технология, позната от хиляди години. Наличието на този занаят се обуславя от всекидневните битови нужди на хората. Използвали са се различни материали, от които кошничарите правели различните видове изделия. Основните кошничарски изделия са свързани със селското стопанство. Във всяко българско семейство до средата на XX век е имало няколко плетени коша за грозде, плява, брашно, а до края на века и плетени дамаджани, панери, кутии, съдове за туршии.
Леската (лешник) е основен материал, от който се изплита кошницата и се закрепва с тънко зебло. От тази суровина са извлечени тънки пръчки, с които се правели красиви и здрави кошове. Едни от най-популярните суровини за занаята били и обикновените върбови клонки. Кошничарят предварително забивал пръчките в земята и по този начин определя формата на коша или кошницата. Забитите пръчки се изплитат с други до желаната височина, после се прегъват и образуват дъното. Използват се в ежедневната селскостопанска работа. Плетат се ръчно от стопанина на дома.
Освен плетените съдове има и такива, които се използват в домашния бит. Това са различните видове кошници и панери. Разнообразието се определя предимно от формите и размерите на основните обръчи в конструкцията им. В Пиринския, Родопския край е разпространена четвъртита кошница, която е предназначена за носене на гръб.
В сайта ни, може да прочетете още за традиционни български занаяти като бакърджийство и гайтанджийство.