Празник на розата 2024
С над 115 годишна традиция се чества юнския празник на розата и междувременно е свързан с културното наследство и традицията в България.
Този празник в Казанлък датира от 1903 година, когато за пръв път е организиран празник в чест на розата, цветята и плодородието, на красотата и с благодарност за поминъка на Розовата долина. В наши дни празникът е съхранил най-основната част от древните ритуали, като пресъздава радостта от настъпващия розобер.
Празникът на розата се провежда се през първата седмица на месец юни, като по обичай в първият петък е официалният празник на града – Деня на Казанлък, когато се коронясва новоизбраната Царица Роза. С това събитие се поставя началото на тридневните тържества. През 2023 година, този празник съвпадна с един от мистичните празници в нашия календар, а именно – нестинарството. Празнува се на 3ти юни.
Розобер и розово масло по време на празника на розата
По автентичен начин се пресъздават ритуалите Розобер и Розоварене. Провеждат в неделя сутрин, а в неделя на обяд се провежда Карнавалното шествие на Казанлък. Това е най-големият уличен карнавал в България.
По традиция розоберачите се обличат в носии и традиционни облекла, пеят и танцуват за плодородие и богат урожай. Междувременно приканват гостите да наберат от маслодайната казанлъшка роза, да вкусят розово сладко.
Много интересен е процеса по розоваренето, който е запазен във вида, в който се е извършвал преди много години. В изключително автентичен вид е пресъздаден и начина на добиване на розово масло.
Етеричното розово масло се извлича от ароматната маслодайна роза, от която има големи масиви в България. Най-големите от тях са на територията на Розовата долина(района на Казанлък и Карлово). Розовото масло е сред най-уникалните масла с отлично качество и несравними ползи за здравето, наричано неслучайно „течното злато“. Нарежда се на първо място в класацията за качество и един от символите на родината ни, повод за истинска национална гордост. Надхвърлило е границите на континента и ни е прославило дори в далечна Япония. По традиция жителите от страната на изгряващото слънце, много ценят розобера и българската маслодайна роза. Големи групи от японски туристи ежегодно присъстват на Фестивала на розата.