Осми март

На осми март празнуват всички жени по света. Малко история: на тази дата в средата на 19-ти век (8.03.1857 г.), в САЩ излизат на протест жените от текстилните и шивашки фабрики с искане за по-високи заплати и по-добри условия на труд. За първи път празника се отбелязва на 23 февруари 1909 година в САЩ от американската социалистическа партия. Причината за отбелязване на празника е подобряване условията на труд, поради бурната индустриализация от началото на 20 век.

Празник на жената

Отричан или приеман, това е празник на всички жени. Благодарение на смелостта на няколко дами преди повече от 100 години, са извоювани повече права на жените, равнопоставеност на половете, равноправие в брака. Жените вече имат право да гласуват и да бъдат избирани. Кой всъщност решава, че женският пол стои по-долу в йерархичната стълбица на човешката еволюция? Жената дарява живот и е в основата на продължаване на рода и поколението. На жената се падат основните грижи да отгледа и възпита децата.

Осми март в България

Българската жена е пример за подражание. Благодарение на нея се е съхранил българския род през вековете. Назад в годините, помним жените хайдутки, дали живота си наравно с мъжете. Първите светски учителки са просвещавали и възпитавали българските деца в патриотичен дух.

Жената е нежно цвете, което трябва да бъде “поливано” и обгрижвано ежедневно. Жената е извоювала своето равнопоставено място в обществото. Правото да избира и да бъде избирана, свободният избор на професия. За всяка жена е важно да се чувства равнопоставен партньор в брачния съюз. Правото на равно заплащане, на привилегии, да се чува гласът на жената в обществото. Мъже, уважавайте и ценете половинките си.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.