Конни надбягвания /кушии/
Тодоровден
Тодоровден е един от най-значимите български празници и предвестник на пролетта. Празнува се в съботния ден от първата седмица на великия пост. На този ден се изпълнява обред, по-известен като кушии, при който главни действащи герои са животните с гордка осанка – конете и този обичай. Прието е, че той слага край на големите зимни студове.
В народните схващания за Тодоровден се вплитат елементи на християнската вяра и езическите обичаи. Тази смесица е типична за българските религиозни обичаи.
Това, което прави този ден специален, е усещането, че чрез него ставаме част от най-значимите традиции на своите предци. На Тодоровден в много краища на България се организират конни надбягвания, наричани „кушии“.
Как се провеждат конните надбягвания
Още по изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста и цветя и отвеждат на водопой. По този начин настройват чистокръвните животни за предстоящото състезание. Победителите се награждават – конят получава юзда, а стопанинът му – риза или кърпа. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника.
Чества се главно за здравето на конете и затова е празник на коневъдството и на конния спорт.
На много места у нас се правят кушии. Особено интересно е на този празник в село Войводиново, което се намира на 2 км от Пловдив.
Тодоровден се празнува винаги в събота, след Сирни заговезни. Според легендата за светеца този ден е посветен на конете, затова той се нарича шеговито и „конски Великден“. Меси се обреден хляб, наречен „конче“ или „копито“ на който се чертаят с тесто съответните фигурки. Хлябът се раздава на съседите за здраве на конете, като част от фигурите се скатават за лекуване на конете, когато ги хване болестта „сап“.
Най-пищните чествания на Тодоровден могат да се видят в Стара Загора. На Тодоровден празнуват: Тодор, Теодор, Теодора, Тодорка, Божидар, Божидара, Даринка, Божанка и други имена. Честит имен ден!