Перперикон
Перперикон се намира в източните Родопи, на 20 км от Кърджали. Край него тече река Перперешка. От направените проучвания се счита се, че е древно тракийско светилище. Предполага се, че заселването му е започнало още от новокаменната ера във времена, когато древните хора са обожествявали скалите. Те са служели за техен дом и защитно съоръжение. После оформянето му е продължило и през бронзовата епоха. С откриването на сечивата, древните хора вече са оформяли скалите като жилищни помещения. Датирането му е още от времето на древните Троя и Микена. Античният средновековен комплекс е една от най-популярните туристически дестинации в нашата страна. При нормална туристическа обстановка(не пандемична), ежегодно е посещаван от хиляди туристи, както българи, така и чужденци. Включен е в 100те природни забележителности за посещение. Според учените, Перперикон е място, където са били извършвани жертвоприношения и други религиозни ритуали.

Какво представлява Перперикон
Разположението на светилището включва : тронна зала, с издълбан трон. На този трон са седели главните жреци. Атрактивни части на комплекса са кулата, крепостни стени и водохранилището. В тази част е открита уникална раннохристиянска църква, която се отличава с наличието и на олтар. Най-древният народ живял на това място са траките. На Перперикон се е намирало светилището на дълбоко почитания тракийския бог Дионис. Светилището е добило вид на цялостен комплекс, който включва стаи, стълбища, зали, коридори и се е разполагал на няколко етажа. Изследвания подсказват, че на това място се е намирала резиденцията на тракийско племе беси. Впоследствие става средище на римляните, които оставят своя отпечатък и допринасят за хармоничния и естетичен вид на светилището. След римляните, обаче преминават готите, които не се смиляват над този скален шедьовър и опустошават храма.
Легендата гласи, че на Перперикон, наред с религиозните ритуали, са предсказани и събития като това, че Александър Македонски ще превземе целия свят. Второто пророчество, направено няколко века по-късно е, че Гай Юлий Цезар Октавиан Август ще се възкачи на престола, както и величието му като римски император.
Изключително магнетично и зареждащо е това свято място. То е уникално както в археологичен, така и в исторически и културен аспект. Не без излишна скромност може да се счита за едно от чудесата на света. Находките, които са открити в комплекса, са изложени в историческия музей в Кърджали. От тук може да прочетете и за друга древна българска крепост – Акра.